Kuraator Kristjan Raba,  nõustaja Enn Säde, graafiline disain  Kristjan Mändmaa
Toimkond: Arvi Tragel, Jane Liiv, Lauri Tamm, Tiit Sibul, Priit Pajusalu, Jaak Lõhmus, Agnes Aljas

2012. aastal täitub 100 aastat Eesti filmi sünnist ja Eesti Rahva Muuseum pühendab näituse “Eesti filmi rajaleidjad soomeugri ja põhjarahvaste juures” neile vapratele filmitegijatele, kes on käinud  ekspeditsioonidel hõimurahvaste juures, maal ja külades, Soomes, Siberis ja Setus, kandes vahel kaasas suisa kahte kaamerat korraga. Välitööde päevikud jõuavad õnnekombel muuseumidesse-arhiividesse, pikemad ja põhjalikumad ülestähendused annavad ainest ilukirjanduslikele raamatutele-mälestustele, restaureeritud filmid kui läbikomponeeritud lavastused avaldatakse digitaliseeritud kujul DVD-plaadina. Informatiivne ümbriskaas jutustab lühikese loo filmidest endist, kuid harva on võimalust näha unikaalseid kaadreid võtteplatsidelt ja filmirahva rännakutelt.
Ekspeditsioonidelt kaasa toodud materjalid annavad soome-ugri teemade uurijatele põnevat võrdluspilti, hetked “kaadri taga” aga näitavad inimesi ja olusid tabades neid hetki, kus sätitakse valmis tehnikat, pakitakse kaasa vajalikku varustust, et minna taas avastama uusi võttepaiku. Eesti filmi rajaleidjateks on kõik need kaameramehed, kirjanikud, etnoloogid, helimehed, filoloogid, antropoloogid ja kunstnikud – kõik need andekad loojad, kes alates 1970.−1980. aastatest toimunud filmiekspeditsioonidel osalesid ja Eesti filmi ajalugu tegid, avastades-jäädvustades põnevat maailma.
Väljapandud fotodel on näha ka “mees kahe kaameraga” Lennart Meri, kellest sai just nendel ekspeditsioonidel filmimees, kes proovis lisaks lavastamisele ka moodsa videokaamera salvestusnuppu. Piltidel rändavad veel filmimees Rein Maran, operaatorid Ago Ruus, Enn Putnik, toimetaja Reet Sokman, ETV ametlik fotograaf Raivo Tiikma, filmiheli tipp-professionaal Enn Säde, etnograafilise teema tundjad Aado Lintrop ja Tõnu Seilenthal, noor Mart Meri jt. Tehnikasajandi „abilised“ Smena, Zeniit, Nikon, H8, kuulus Arriflex ja ülitundlik suundmikrofon aitasid ekspeditsioonide õnnestumisele tehniliselt kaasa. Omaette põnevat rada on käinud aga antropoloogilisi autorifilme teinud Peeter Tooming, Valentin Kuik ja Mark Soosaar.
Tänapäeval käivad Liivo Niglas, Indrek Jääts, Maido Selgmäe, Janno Simm, Madis Arukask, Art Leete, Anzori Barkalaja, Laur Vallikivi, Riho Västrik jt digikaameratega ekspeditsioonidel, olles unikaalsete materjalide kogujad kaasaja maailmas, nüüdisaegsed rajaleidjad etnograafilises keskkonnas. Kas uus põlvkond koostab “Soome-ugri rahvaste filmientsüklopeedia vol. 2”?
9. Maailmafilmi festival pakub publikule ka parimaid palasid klassikaks saanud näituselt “Johannes Pääsuke. Mees kahe kaameraga”.