Stori Tumbuna: esivanemate lood

“See on lugu laki rahvast. Ka on see lugu sellest, kuidas ma õppisin tundma lakisid ja nende traditsioone, sain kogukonna liikmeks ning kuidas minu lugu põimus nende omadega... Mind mässiti ka sellistesse sündmustesse, mis lõppesid verevalamise ja surmaga ning ohustasid terve kogukonna eksistentsi. Veelgi enam, mind peeti vastutavaks...”
Aastal 2001 reisis kultuuriuurija Paul Wolffram ühte isoleeritumasse ja unikaalsemasse paika maakeral. Kokkuvõttes elas ja töötas ta kaks aastat koos laki inimestega Paapua Uus-Guinea vihmametsas. Kui tema suhted kohalikega lähedasemaks muutusid, hakkas ta märkama varjatud reaalsust: tumedat ja kurjakuulutavat minevikku, mis ähvardavalt kogukonna kohal kõikus. Samal ajal kui Pauli uudishimu kasvas, tulid päevavalgele sünged saladused, mis käivitasid rea liikumapanevaid ning surmatoovaid sündmusi.




Paul Wolffram

Biograafia:
Paul elab koos naise ja kahe lapsega Wellingtonis. Ta on töötanud viimase kümne aasta jooksul melaneesia rahva juures Paapua Uus-Guineasi. Paul on töötanud ka mitmete Vaikse ookeani kogukondadega, tehes dokumentaalfilme teemadel, mis on piirkonna inimestele olulised. Ta on töötanud banabani rahvaga, tokelauani kogukonnaga, filmides traditiooniliste naiste kunsti, ja kurtide kogukonnaga Uus-Meremaal. Paul omandas doktorikraadi muusika erialal Victoria Ülikoolis Wellingtonis, kus ta nüüd õpetab filmi eriala. Tema ettevõte keskendub vaegurluse abivahendite tootmisele. Paul on mitmete Uus-Meremaa viipekeelsete filmide ja abivahendite autor. Pauli naine Victoria Manning on kurt ning on Uus-Meremaa kurtide kogukonna juht.

Filmograafia:
“Aegade märk: lugu Uus-Meremaa visuaalsest keelest” 2006
“Te Eitei: Bababanite lugu” 2007
“Te To’kie I Nukunonu: sissejuhatus tokelau kudumisse” 2011
“Rubber’s Kastom” 2011
“Stori Tumbuna: vanavanemate jutud” 2011
“Mis asetseb niiviisi: reisid võlurite maal” 2012