Estonian National Museum (J. Kuperjanovi 9)
12.00 |
Body memory 9 min, dir Ülo Pikkov, Estonia AFTER THE SILENCE what remains unsaid does not exist? 96 min, dir Vanina Vignal , France, Romania |
16.00 |
Memories Denied 52 min, dir Imbi Paju, Estonia, Finland |
Elektriteater/Tartu Uus Teater (Lai 37)
10.00 |
Mr Coperthwaite: a life in the Maine Woods 83 min, dir Anna Grimshaw , USA |
12.00 |
The Gorgeous of the Evening 26 min, dir Davor Borić , Croatia Singing Lent in Rogotin 30 min, dir Ljiljana Mandić , Croatia Looking at Themselves - Babaluda Luda 33 min, dir Mihai Andrei Leaha , Romania |
15.00 |
Feeding the Pigs 5 min, dir Peter I. Crawford , Denmark jo joko 61 min, dir Daisuke Bundo , Japan |
17.00 |
Carmen 4 min, dir Olatz Gonzalez-Abrisketa , Basque Country, Spain Red Hair and Black Coffee 56 min, dir Milena Bochet , Belgium |
19.00 |
Premiere: Charm of Sacred Groves 60 min, dir Rein Maran, Estonia |
20.45 |
Stori Tumbuna: Ancestors’ Tales 80 min, dir Paul Wolffram , Papua New Guinea, New Zealand |
22.30 |
Alto do Minho 49 min, dir Miguel Filgueiras , Portugal |
Estonian National Museum (J. Kuperjanovi 9)
15.00 |
Life Stories 28 min, dir Rao Heidmets, Estonia Siberia has been my homeland, too 65 min, dir Märt Müür, Timeless 90 min, dir Andres Sööt, Grandma and grandpa 30 min, dir Giedrė Beinoriūtė, |
Elektriteater/Tartu Uus Teater (Lai 37)
10.00 |
More Than Ice-Cream Wong Kwong 13 min, dir Riley Leung , Hong Kong As Long as You Want 38 min , dir Cecilie Denkinger , Norway Skolliales 30 min, dir Haukur Sigurdsson , Norway |
12.00 |
The Blue Star 67 min, dir Stefano Cattini, Italy |
14.30 |
Winter Light 25 min, dir Skule Eriksen , Norway One Year's Reminder 75 min, dir Michele Di Salle, Luca Papaleo , Italy |
17.00 |
Road Pygmies 60 min, dir Marie Devuyst, Alain Lemaitre , Belgium Jeans&Martó 52 min, dir Clio Sozzani, Claudia Palazzi , Italy |
19.30 |
Copts 16 min, dir Álvaro Sau , Spain Leap 81 min, dir Jouko Aaltonen , Finland |
21.30 |
Common Ground 84 min, dir Anne Schiltz, Grégoire Charlotte , Belgium |
Estonian National Museum (J. Kuperjanovi 9)
15.00 |
Memories of the Ashes 60 min, dir Eduardo Montero, Spain Numbered 55 min, dir Uriel Sinai, Dana Doron, Israel, USA Album 52 min, dir Branco Istvancic, Croatia |
Elektriteater/Tartu Uus Teater (Lai 37)
10.00 |
E-Wasteland 20 min, dir David Fedele , Australia God Save the Green 72 min, dir Alessandro Rossi, Michelle Mellara , Italy |
12.00 |
Faceless Heroes 61 min, dir Mary Jimenez , Belgium Europaland: A Journey into Popular Cameroonian Imagination 30 min, dir Balz Andrea Alter , Cameroon, Switzerland |
14.30 |
Shashupi’s life, self-described 57 min, dir Olga Kornienko , Russia |
16.00 |
Decision 56 min, dir Pushpa Rawat, Anupama Srinivasan , India |
17.30 |
Haiti, Land of Hope 53 min, dir Asier Reino , Spain |
19.00 |
Orania 94 min, dir Tobias Lindner , Germany |
21.00 |
Electrical rites in Guinea Conakry 52 min, dir Florian Draussin, Julien Raout , Belgium |
22.15 |
Taxi 8 min, dir Asier Urbieta , Spain 31-st Haul 60 min, dir Denis Klebleev, Russia |
Genialistide Klubi (behind Lai 37)
23.00 |
Party “Sõbrad tuppa, Kallio libahunt tuleb” ja Muusikute Kartoteek LIVE: Mr. Garfield https://soundcloud.com/mr-garfield Black Magic Six (FIN) https://soundcloud.com/blackmagicsix/ Kannabinõid http://kannabinoid.bandcamp.com/ Esimene korrus: DJ's: Jakob Juhkam, Paul Sild, Ingrid Aimla, Siim Raidma, Hans Kurvits |
Elektriteater/Tartu Uus Teater (Lai 37)
10.00 |
When Spirits Ride Their Horses 28 min, dir Itsushi Kawase , Japan Ana Botol in West Timor: Life in the City and Village 43 min, dir YOSHINARI MORITA , Japan |
11.30 |
Sea Boundary 55 min, dir Rossella Schillaci , Italy Tell Me When… 55 min, dir Steffen Köhn, Paola Calvo , Germany |
14.30 |
The Grammar of Happiness 52 min, dir Michael O’Neill , Australia |
16.00 |
Hungry Minds 87 min, dir BEATRIX SCHWEHM , Germany |
18.00 |
Halabja - The Lost Children 72 min, dir Akram Hidou , Germany, Kurdistan-Iraq |
19.45 |
Step up to the plate 86 min, dir Paul Lacoste , France |
21.45 |
Miramen 22 min, dir Khristine Gillard, Marco Rebuttini , Belgium Narmada 46 min, dir Manon Ott and Grégory Cohen , France |
Genialistide Klubi (behind Lai 37)
14.00 |
540 Nanometers 13 min, dir Piibe Kolka, USA The Flight of Ephemera 7 min, dir Kaisa Sammelselg, Portugal Wariazone 58 min, dir Terje Toomistu, Kiwa, Estonia |
16.00 |
Facing Cultures 4x12 min, dir Lotte Haase, Belgium ABC 12 min, dir Madli Lääne, germany An Awesome Film 45 min, dir Andrei Dascalescu , Romania |
22.00 |
Worldfilm Afterparty LIVE: vonKuusk bänd soundcloud.com/vonkuusk Texas Radio and The Big Beat (the Doors Tribute) https://www.facebook.com/TexasRadioAndTheBigBeat DJ's: Worldfilm festival staff and guests ENTRY FEE 1 €/3 €/5 € (festival pass/before 00:00/after 00:00) |
Elektriteater/Tartu Uus Teater (Lai 37)
10.00 |
The High Cybercafe: Internet in the Nepal Himalayas 28 min, dir Tanel Saimre , Norway With Stars on Fingertips 52 min, dir Giuseppe Carrieri , Italy |
12.00 |
Masi's Law 14 min, dir Aaro Hazak, Adam Jacobi Møller , South Africa My Vote 42 min, dir Monica Lăzurean-Gorgan, Andrei Gorgan , Romania |
14.30 |
Espui 60 min, dir Anna Soldevilla , Spain |
16.00 |
Mood for Nostalgia 30 min, dir Maria Kivirand, Robi Uppin, Estonia Dzukija's Bull 54 min, dir Linas Mikuta , Lithuania |
18.00 |
CHAR… the No-Man’s Island 88 min, dir Sourav Sarangi , India |
20.00 |
Cuates de Australia/Draught 100 min, dir Everardo González, Mexico |
Estonian National Museum (J. Kuperjanovi 9)
Exhibitions |