Esmaspäev, 22. märts

Eriprogramm: Vananemise kogemused

12.00 - 16.00

Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas
J. Kuperjanovi 9, Tartu

Sissepääs tasuta.

Vananemise mitu palet

Rež Martin Gruber, Michaela Shäuble, Saksamaa, 36 min“Vananemise mitu palet” on intervjuufilm sageli välditud teemal. Intervjuud telliti algselt näituse “Kortsuline – vananemine maailma eri paigus” jaoks Leipzigi Etnograafiamuuseumis. Pärast näituse sulgemist vormistati intervjuud omnibusfilmiks. Mitmed mehed, naised ja paarid, keda tavaliset peetakse “vanadeks” ja “vanemaealisteks”, kirjeldavad oma vananemise kogemusi. Jutuajamised puudutavad raskete kaotuste üleelamist ning partnerite ja sõprade kaotamist, üksindust, füüsilisi kannatusi, minevikumälestusi ja tulevikulootusi, sõltuvust ja sõltumatust, seksuaalsust ja taasleitud armastust, alternatiivset elukorraldust ning viimaks ka surma. See isiklike intervjuude kompilatsioon ei ilusta vananemist, kuid räägitud lood on rikastavad ning annavad edasi ehedaid rõõmuhetki ja tänulikkust elu ees – ja kõik see näitab, et vananemise väljavaated on kaugel depressiivsusest.

Martin Gruber

Martin Gruber on antropoloog ja dokfilmide tegija Saksamaalt Hamburgist. Tal on magistrikraad visuaalantropoloogias (2003) Londoni Goldsmithi Kolledžist ja sotsiaalantropoloogias (2005) Hamburgi Ülikoolist. Ta tegutseb vabakutselise uurija ja filmirežissöörina Hamburgis ja kõikjal maailmas. Lisaks teeb ta õppejõutööd ning valmistab ette doktoritööd visuaalses antropoloogias.

Michaela Schäuble

Sündis 1973. aastal Schwarzwaldis, õppis antropoloogiat ja võrdlevat kirjandusteadust Tübingeni Ülikoolis ning Yale’is. Pärast MA kraadi omandamist visuaalses antropologoias Manchesteris Granada Keskuses ning PhD kraadi omandamist Halles töötab ta antropoloogia lektorina Halle Ülikoolis. Ta elab Berliinis ja jätkab filmide tegemist.Üheskoos üksi

Rež Lucy Kaye, Ühendkuningriik, 32 min
Kuigi 90ndates eluaastates inimeste elu on tihti üksildane, on selles Londoni East Endis elavatest viimastest juutidest rääkivas filmis küllaldaselt ruumi huumorile, optimismile ja ilusatele mälestustele. Lily, Cyril, Rose, Hannah ja Bleemar võivad elada üksinda, kuid aeg-ajalt ületavad nad oma eraldatuse ja liituvad ülejäänud kogukonnaga, et juuksed soengust lahti lasta.

Lucy Kaye

Lucy Kaye on sündinud Londonis. Hiljuti lõpetas ta dokumentalistika eriala Suur-Britannia Riiklikus Filmi- ja Telekoolis. Enne kooli tulekut elas ta New Yorgis, töötades produktsiooniassistendina dokumentaalfilmis mustlasmuusikutest. Ta naases Suur- Britanniasse, et järgida oma huvi dokumentaalfilmide tegemise vastu ning peale visuaalse antropoloogia alase magistrikraadi omandamist Manchesteri Ülikooli Granada keskuses läks ta tööle produtsendi abina režissöör Marc Isaacsi juurde kahe olulise BBC dokumentaalfilmi tegemisel. Praegu töötab Lucy Kaye ideedega mitmesuguste uustulnukatele suunatud programmide jaoks briti televisioonis.
14.00

Treskolje kevad

Rež Olga Kornienko, Venemaa, 49 minVäike mansi küla asub Põhja-Uurali mägede jalamil. Seal ei ole ikka veel elektrit, kommunikatsiooniliine ega teid. Kevadel, kui Lozve jõe jää sulama hakkab, on küla ülejäänud maailmast ligi kaks kuud ära lõigatud. Vanal naisel Šura Anjamoval on perekonnapeana valik sealt oma sugulaste kombel vastavalt “laienemisele” lahkuda, et elada suures asulas ning saada osa kõigist tsivilisatsiooni hüvedest: transport, elekter, kommunikatsioon…, või jääda paigale, hoides alal suguseltsi kombeid ja traditsioone. Aega on otsuse tegemiseks jäänud napilt – üks kevad.

Olga Kornienko

Olga Kornienko on lõpetanud ajakirjanduse osakonna Kaasani Riiklikus Ülikoolis ning Moskva Televisiooni ja ringhäälingutöötajate kvalifikatsiooni tõstmise instituudi Moskvas. Ta on üle kümne aasta töötanud telekompanii SurgutInformTV (Surgut, Handi-mansi autonoomne oblast Ugra) teemaprogrammide toimetajana. Ta on peamiselt tegelenud Ugra põlisrahvastiku elu käsitlemisega. Alates 2003. aastast juhib ta dokumentaalfilmistuudiot, mis tegutseb peamiselt kolmel suunal: etnodokumentalistika, hariduslikud ning ajalooalased dokumentaalfilmid. Ta on rohkem kui 20 filmi autor. Alates 2008. aastast on ta Surguti Riikliku Pedagoogikaülikooli kirjandusosakonnas ajakirjanduse dotsent ning lektor. Ta on paljude Ugra rahvast rääkivate publikatsioonide autor raamatutes, ajakirjades ja muudes trükistes, mis on ilmunud Moskvas, Soomes ja Ugras.